Wiosna to najbardziej oczekiwana pora roku. Niskie temperatury i opady śniegu wreszcie odchodzą w zapomnienie, a cała przyroda budzi się do życia. 21 marca czyli pierwszego dnia wiosny utarł się zwyczaj topienia marzanny. Marzanna jest znana w Polsce od wieków. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna.
Nasze przedszkole oraz uczniowie szkoły także żegnali zimę i witali wiosnę. Wyruszyliśmy więc wszyscy wraz ze swoimi kukłami. Zebrane wokół słomianej panny dzieci krzyczały donośnymi głosami „ŻEGNAJ ZIMO” pożegnały zimę. Panowanie zimy zakończyło się na dobre, kiedy Marzanny całe spłonęły. Wreszcie Pani Wiosna mogła poczuć się najważniejsza!


